אימון זוגיות
מיועד לנשים וגברים שחשים שתחום הזוגיות בחייהם תקוע, מדשדש, לא מתפתח, לא ממצה את הפוטנציאל הטמון בו והוא מקור לסבל במקום להנאה. אימון זוגיות מתאים למצבים מגוונים של קשר זוגי ולפיתרון בעיות בנקודות שונות במעגל החיים כמו למשל: קשרים זוגיים מתחלפים אצל פנויים/יות, זוגות לא נשואים במגורים משותפים, זוגות נשואים עם ילדים קטנים או מתבגרים, נישואין בפרק ב', שחיקה בנישואין ארוכי שנים וגם התמודדות בשלבי פרידה. אימון זוגיות מתאים גם לאנשים שאינם נימצאים כרגע בקשר זוגי והם רוצים לשפר ולשכלל את כישורי הזוגיות שלהם תוך בדיקה והבנה טובה יותר של דפוסי ההתנהגות שלהם בזוגיות. אימון זוגיות מתבצע בעבודה פרטנית, זוגית או קבוצתית.

אתגרי זוגיות נפוצים :
תקשורת זוגית לא יעילה: קושי בהקשבה ובהעברת מסרים, ליקויים בהבנת כוונות, בעיות עם המשפחה המורחבת, איזון משפחה קריירה, גישור על רצונות מנוגדים וקונפליקטים, סיפוק צרכים שונים, פערים בטמפרמנט, הבדלים בנורמות התנהגותיות, משבר בעקבות בגידה , קשיים בעידוד הדדי, קשיים בקבלה ובהכלה ועוד.

מה זו זוגיות טובה?
זוגיות טובה אינה נטולת בעיות. זה לא פשוט לחיות בזוג. בעידן הפוסט מודרני זו משימה מאד מורכבת. אנחנו מצויים בעיצומו של תהליך בו השקפות , אמונות וערכים אודות נשים וגברים, זוגיות ומשפחה עוברים טלטלות ומהפיכות כבירות. השינויים שהתחוללו בתפקידים של גברים ונשים ובציפיות של בני זוג זה מזו הטילו מבוכה ובילבול וסיבכו את המערכת הזוגית. בזוגיות טובה בני הזוג מתייחסים לבעיות ולקשיים הניקרים בפניהם כאל אתגרים. אתגרים ששווה וכדאי להשקיע בהתמודדות עימם את מלוא הכישרונות, היכולות והיצירתיות של שני בני הזוג.

במה שונה אימון זוגיות מטיפול או ייעוץ זוגי?
אימון זוגיות הוא תהליך קצר טווח ונימשך בממוצע כ 12 מיפגשים שבועיים. לפעמים מספיקות רק 5 פגישות ולעיתים בני הזוג מבקשים להאריך את תקופת האימון מעבר ל 3 חודשים על מנת לממש מטרות נוספות. האימון מכוון תוצאות. בשונה מטיפול אין באימון זוגיות חדירה מעמיקה למערכת היחסים עם ההורים במשפחת המוצא אלא רק נגיעה לצורך הבנת הרקע. האימון עוסק בכאן ובעכשיו ומתעמק בחקר הפתרונות יותר מאשר בחקר הבעיות. באימון זוגיות אנחנו עובדים בשיטתיות ובצורה מאורגנת ולא זורמים עם חלומות ואסוציאציות בתחושה שיש לנו את כל הזמן שבעולם. האימון הוא ממוקד מטרות ולכן מאד חשוב לבדוק מה הן המטרות האמיתיות של בני הזוג. לצורך כך בני הזוג עורכים במהלך האימון חזון זוגיות משותף מאד קונקרטי.
בייעוץ זוגי לעיתים היועץ מנסה להלביש על בני הזוג חזון זוגיות "נכון" מטעם עצמו. באימון זוגי הזוגיות הייחודית של בני הזוג עומדת במרכז והמתאמנים יודעים יותר טוב מכולם מה טוב ונכון להם. בתהליך האימון הם לומדים כיצד לקדם את המטרות שלהם ואיך לגרום לדברים לקרות.
הגדרת התפקיד של פסיכולוג קליני או מטפל זוגי היא שונה מזו של מאמן והוא לרוב עסוק באיתור וזיהוי של פתולוגיה פסיכולוגית או הפרעה אישיותית כדי לטפל בה ולרפא אותה.
באימון זוגי אין יומרות לריפוי ולכן לעיתים בני זוג בוחרים לעבור טיפול פסיכולוגי פרטני לפני או בד בבד עם האימון הזוגי. בטיפול פסיכולוגי אנשים מגיעים לתובנות אבל המעבר ליישום אותן תובנות הוא קשה. באימון זוגי ניתנים לבני הזוג כלים יישומיים למימוש החזון הזוגי שלהם לאחר שהבהירו וגיבשו אותו.

אינטליגנציה זוגית
אני משערת שכולכם שמעתם את המונח "אינטיליגנציה רגשית" , אינטיליגנציה שהמיקוד שלה אינו בצדדים האינטלקטואלים, רציונלים ולוגים בלבד אלא גם בסגולות כמו כשירות חברתית, אמפתיה, התמדה , מוטיבציה , דבקות במטרה ועוד. כדי להצליח בחיים לא מספיק כושר אינטלקטואלי, נחוצים כישורים נוספים. אינטיליגנציה זוגית דומה לאינטיליגנציה רגשית אבל מכוונת לאותן תכונות ייחודיות אשר מסייעות לנו לחיות טוב בזוגיות כמו למשל: הקשבה, אמפתיה, שיתוף פעולה, קבלה . תכונות שהן שונות מתכונות שנחוצות לנו בעולם העבודה , תכונות שמכוונות לשיתוף פעולה ולא לתחרותיות.
באימון זוגיות אנחנו שוקדים על פיתוחה ושיכלולה של האינטליגנציה הזוגית של שני בני הזוג על מנת לשפר את איכות הזוגיות. אנשים שמבורכים באינטליגנציה זוגית ברמה גבוהה מוכנים לעשות שינוי בהתנהגותם כדי לשפר את המערכת הזוגית תוך קבלת עצמם עם המיגבלות של עצמם וכמו כן קבלת בני הזוג על המיגבלות שלהם. דרושה מידה רבה של אומץ כדי לקבל את העובדה שאיננו מושלמים וכך גם לא בני הזוג שלנו. בסופו של דבר אמת גדולה טמונה באימרה המפורסמת:
"אלוהים, תן לי את השלווה לקבל את מה שלא ניתן לשנות, את האומץ לשנות את מה שניתן לשנות ואת החוכמה להבחין בין השניים".

אימון זוגיות ופסיכולוגיה חיובית:
אימון זוגיות הוא תהליך מאד אופטימי ובמהלכו באה לידי ביטוי גישת הפסיכולוגיה החיובית במלוא עוצמתה. הפסיכולוגיה החיובית מאמינה שהאדם הוא טוב ביסודו והיא חוקרת רגשות חיוביים כמו: ביטחון, תקווה ואמון וכן תכונות חיוביות כמו: הגינות, נאמנות, אומץ, יצירתיות, יושר, מסירות ועוד.
פסיכולוגים העוסקים בפסיכולוגיה חיובית אינם תרים אחר ההפרעה הפתולוגית הפוגעת בתפקוד אלא מבקשים למצוא דרכים לשיפור התפקוד ע"י העצמת נקודות החוזק של האדם.
בתחום הזוגיות יש לגיוס משאבים חיוביים חשיבות עצומה. אחד המשאבים הללו הוא למשל אופטימיות. בני זוג לא מעטים פונים לייעוץ זוגי כאשר הם מצהירים שהם מאד ספקניים באשר להצלחת ההתערבות המיקצועית. הם יאמרו דברים כגון: "אני מיואש לגמרי, לא נראה לי שיש סיכוי לנישואין האלה", "אני בטוחה שאין מה לעשות, שום דבר לא יציל אותנו", "אני קובעת פגישה אבל המקרה שלנו קשה, אני לא מאמינה שתוכלי לעזור" ועוד כהנה וכהנה דיבורים פסימיים . פעמים רבות יש צורך להקדיש מספר פגישות כדי להזכיר לאנשים מה בכל זאת טוב בכל הרע שעיניהם רואות, מהן התכונות החיוביות של עצמם ושל בני/ות זוגם ומה ניתן כן לעשות במיסגרת ה"אין מה לעשות"- בקיצור להפיח רוח אופטימית.
דרכה של הפסיכולוגיה החיובית בהתמודדות עם אתגרים בזוגיות ובנישואין מתמקדת בזיהוי הטוב שבכל אחד ואחת מאיתנו כדי להשיג סיפוק, משמעות והגשמה עצמית בתוך המערכת הזוגית.ליצירת קשר:
052.2803305
03.6995903
bwerbin@gmail.com